Co vyhledávají děti na internetu?
Děti a internet. V poslední době často diskutované téma. Co vlastně děti na internetu vyhledávají?
Dle výročního reportu, který v polovině července vydala společnost Kaspersky vévodí zájmu dětí videa a počítačové hry.
Až trojnásobně se ale zvýšil zájem o nakupování na internetu., tzv. oblast e-komerce. Zájem dětí o e-shopy stoupl ze 2 na 9 %. Report, vycházející z anonymizovaných dat z produktů Kaspersky obsahujících funkci rodičovské kontroly, se zabývá bezpečností dětí na síti.
Z reportu vyplývá, že, stejně jako jejich rodiče, si děti začínají osvojovat výhody nakupování přes internet. Ve většině případů stránky jen navštíví, aniž by byl nákup realizován, nicméně v řadě případů dojde k přistoupení i k naplnění a zaplacení nákupního košíku. Je tedy velmi důležité, aby rodiče se svými dětmi o online nákupech diskutovali. I tak zajistí, že jejich děti omylem nesdělí své osobní údaje podvodníkům nebo se nestanou obětí sociálního inženýrství.
Společnost Kaspersky přináší aktuální pohled na online chování dětí.
Jak statistiky odhalují, online nákupy jsou čím dál populárnější u dětí po celém světě. Jejich obliba se ale v různých koutech planety zásadně liší. Největší nárůst online nákupů a zároveň nejvyšší podíl z celkových online aktivit byl zaznamenán u dětí z Ruska a bývalých sovětských republik – 23 %. Dychtivé po online nakupování byly také děti ze Severní Ameriky (15 %), Evropy a Blízkého východu (shodně 11 %). O nákupy na e-shopech mělo zájem také devět procent dětí z Asie a Latinské Ameriky.
Aby rodiče mohli minimalizovat rizika spojená s online nakupováním svých dětí, mohou se řídit následujícími doporučeními, která společnost Kaspersky vydala:
- Varujte děti před používáním veřejných Wi-Fi sítí během online nakupování. Tato připojení mohou být jednoduše napadena a hackerům sloužit k ukradení přenášených dat.
- Domluvte se, že Vám řeknou o svých nákupech dopředu. Zezačátku by bylo ideální, abyste na internetu nakupovali společně – budete tak mít šanci jim vysvětlit, jaké stránky vypadají podezřele a proč by tam děti neměly zadávat detaily o platební kartě.
- Ujistěte je, že za Vámi mohou kdykoliv přijít, když budou mít na internetu jakékoliv trable, nejen při nakupování.
- Zákazy nejsou obecně dobrým nástrojem, ale v určitých případech jsou nevyhnutelné. Obzvláště když by děti chtěly sdělovat platební údaje (číslo platební karty, platnost, PIN nebo CVV) svým kamarádům nebo cizím lidem. Vysvětlete jim, že nikdo jiný kromě Vás a jich nemá důvod tyto údaje znát.
- V nastavení jejich zařízení/prohlížeče znemožněte ukládání platebních detailů. Pokud by děti zařízení ztratily, nepoctivý nálezce by Vám mohl nakupovat za zády.
- Dejte Vašim dětem vyplnit krátký kvíz na adrese zelenymedved.cz, díky němuž budete mít lepší přehled o jejich online aktivitách. Konverzace na toto téma pak pro Vás bude daleko snazší, a navíc Vám do e-mailu přijdou praktické rady od odborníků.
- Řada bezpečnostních programů, jako je Kaspersky Security Cloud nebo Kaspersky Total Security, zahrnuje funkci rodičovské kontroly. Ta umožňuje rodičům sledovat online aktivity dětí na všech zařízeních, která používají. Aplikace monitoruje nejen prohlížeče, ale i aplikace a rodičům poskytuje i tipy, jak děti navádět k obezřetnému chování na internetu.
Zdroj: Kaspersky